Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Otpisaćemo dugove za struju, vodu... * u sudaru poginula dva Bosanca * Inspekcija pronašla devet radnika na crno * Iz požara spasio ženu, djecu i rebarca * Dolaze zbog podataka o Markoviću i Veljoviću * Kameron opet konsultuje Brisel
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 03-09-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

Konj se razbolio.
Došao veterinar i pripisao seljaku lijek za konja.
Tri dana da mu daje lijek, ako konju ne bude bolje
morat će ga ubiti.
To čula svinja.
Prvi dan, konju nije bolje, drugi dan također. Priđe
mu svinja i kaže:
"Molim te ustani, moraš ozdraviti" ali konj ne ustaje.
Treći dan - konj ne ustaje.
Svinja ga opet moli, kaže mu da će ga ubiti ako ne
ustane.
Odjednom konj ustaje i polako izlazi iz stale.
Svi se raduju i seljak kaže veterinaru:
"Ovo moramo proslaviti, večeras ću zaklati svinju".

Poanta priče: Ne miješaj se u tuđa posla!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2015-08-31 ZAPIS SA STAROG NIŠKOG GROBLJA NA KOJEM JE SAHRANJEN JOLE PILETIĆ
Bista serdara Jola Piletića Spomenik slavnog serdara u korovu Da li će se obistiniti, za sada nezvanične najave, da će njegov spomenik i kompleks tog groblja biti stavljeni pod zaštitu države
Dan - novi portal
Po­čet­kom ove go­di­ne na­vr­ši­lo se sto pet­na­est go­di­na ot­ka­ko je na sta­rom ni­škom gro­blju vječ­no po­či­nuo gla­so­vi­ti cr­no­gor­ski ju­nak, ba­sta­dur na pu­šci i ma­ču i ple­me­ni­ti um­nik na ri­je­či, vi­tez i u bo­ju i na zbo­ru, voj­vo­da, ser­dar i se­na­tor cr­no­gor­ski Jo­le Pi­le­tić.
Ro­đen je u pi­per­skom se­lu Đur­ko­vi­ći, u za­se­o­ku Za­va­la ne­da­le­ko od Pod­go­ri­ce, 1814. go­di­ne, a ot­ka­ko je pri­sta­sao i opa­sao se mo­mač­kom sna­gom, tač­ni­je od 1836. pa sve do 1878. go­di­ne, ni­je u Cr­noj Go­ri bi­lo iole zna­čaj­ni­jeg bo­ja u ko­jem ni­je si­je­va­la i nje­go­va pu­ška i sa­blja i ne­ma od­lič­ja ko­je se sti­ca­lo na boj­nom po­lju a da ni­je kra­si­lo i nje­go­ve pr­si. Voj­vod­stvo mu do­šlo u na­sled­stvo od oca Ili­je, ser­dar­stvo ste­kao sr­cem i oruž­jem na bo­ji­štu, a se­na­tor­ski grb i glas do­brog, pra­ved­nog i isti­no­lju­blji­vog su­di­je mu do­ni­je­la nje­go­va mu­drost i po­vje­re­nje ko­je je ste­kao u na­ro­du.
Go­to­vo po­la vi­je­ka je vjer­no slu­žio tro­ji­ci po­sled­njih cr­no­gor­skih go­spo­da­ra iz di­na­sti­je Pe­tro­vić – Nje­go­šu, knja­zu Da­ni­lu i knja­zu i kra­lju Ni­ko­li sa ko­jim je imao su­kob i 1879. go­di­ne na­pu­stio Cr­nu Go­ru i od­se­lio u Niš, ta­da­šnju srp­sku pre­sto­ni­cu. Tu je i umro 5. ja­nu­a­ra 1900. go­di­ne. Nje­go­va sna­ha Ma­ri­ja će ka­sni­je na sta­rom ni­škom gro­blju po­di­ći li­jep spo­me­nik svom slav­nom sve­kru, svom su­pru­gu, Jo­lo­vom si­nu Mi­ro­sla­vu, i se­bi. Od ta­da spo­me­nik je pre­pu­šten na mi­lost i ne­mi­lost zu­bu vre­me­na, ne­bri­zi vla­sto­dr­žač­kih gar­ni­tu­ra ko­je su se smje­nji­va­le u smut­nim ze­ma­ni­ma i ne­ha­tu po­to­ma­ka i sa­ple­me­ni­ka, a sa­da ča­mi pot­pu­no za­ra­stao u ko­rov ko­ji bu­ja prak­tič­no pred pra­gom ve­li­kog stam­be­nog na­se­lja po­dig­nu­tog uz sa­mo gro­blje.
– Po­što se od­u­sta­lo od svo­je­vre­me­no ak­tu­el­ne ide­je da nje­go­ve po­smrt­ne ostat­ke pre­ne­se­mo u rod­ne Pi­pe­re, gdje smo mu po­di­gli li­je­pu spo­men-bi­stu, ob­no­vi­li cr­kvu na Za­va­li i po­sta­vi­li spo­men-plo­ču na zi­di­na­ma nje­go­ve rod­ne ku­će, mi smo zi­mus, na 115. go­di­šnji­cu Jo­lo­ve smr­ti, bi­li u Ni­šu i sa do­ma­ći­ni­ma po­sje­ti­li nje­go­vu vječ­nu ku­ću – ka­že Mi­tar Vu­ko­vić, je­dan od naj­a­gil­ni­jih čla­no­va udru­že­nja Pi­pe­ra „Pi­po“ i od­bor­nik u Skup­šti­ni op­šti­ne Pod­go­ri­ca. – Spo­me­nik je, mo­ram pri­zna­ti, i ta­da bio u do­sta lo­šem sta­nju, za­pu­šten i za­ra­stao, na sra­mo­tu i nas Pi­pe­ra i Ni­šli­ja me­đu ko­ji­ma je pro­veo vi­še od dva­de­set go­di­na i od­lu­čio da tu vječ­no i po­či­ne. Do­bi­li smo, me­đu­tim, obe­ća­nja da će i taj, kao i još ne­ko­li­ka spo­me­ni­ka na ovom gro­blju (na ko­jem, ina­če, po­o­dav­no ni­ko ni­je sa­hra­njen, prim. B.S.) bi­ti ure­đe­ni i sa­ču­va­ni od pro­pa­da­nja i ja se iskre­no na­dam da će ta­ko i bi­ti. Jo­le je, zna se, ostao upam­ćen za sva vre­me­na sa­mim tim što je u pje­smu do­spio, ali je sra­mo­ta da se za­pu­sti i za­bo­ra­vu pre­pu­sti nje­go­vo vječ­no po­či­va­lo.
U Ni­šu nam to ni­ko zva­nič­no ni­je po­tvr­dio, ali smo ne­zva­nič­no sa­zna­li da dr­ža­va za­i­sta pri­pre­ma akt ko­jim će spo­me­nik Jo­la Pi­le­ti­ća i još ne­ko­li­ko slič­nih spo­men-obi­ljež­ja na sta­rom ni­škom gro­blju sta­vi­ti pod svo­ju za­šti­tu i ubu­du­će o nji­ma vo­di­ti ra­ču­na kao o zna­čaj­nim i va­žnim kul­tur­no-is­to­ri­skim do­bri­ma.
Bu­do Si­mo­no­vić


Ni­je vi­dio or­la nad Lov­će­nom

– Vi­di­te li, Cr­no­gor­ci, ono­ga or­la što le­ti od Lov­će­na? – upi­tao u ne­koj pri­li­ci knjaz Ni­ko­la gla­va­re oku­plje­ne oko nje­ga is­pred dvor­ca na Ce­ti­nju.
Svi grak­nu­li u glas da vi­de or­la, sa­mo Jo­le Pi­le­tić od­go­vo­ri da ga ne vi­di, uvi­đa­ju­ći da ih pa­ko­sni i na­zlo­br­zi go­spo­dar sa­mo ku­ša i pro­vje­ra­va ko­li­ko su mu po­ni­zno oda­ni.
– Ti, Jo­le, va­zda ne­što u stra­nu gle­daš – brec­nuo su­jet­ni, mla­di vla­dar na sta­rog, pre­ka­lje­nog rat­ni­ka i pa­me­ta­ra.
– Ni­je zlo, go­spo­da­re, što ga ja ne vi­dim, no je zlo što ga ovi dru­gi vi­de, jer ko vi­di ono što ne vi­di i la­že za aj­tar dru­go­ga, či­ni zlo i se­bi i ono­me za či­ji aj­tar la­že – od­bru­sio mu Jo­le Pi­le­tić.


Đe­va­ni­no ju­na­štvo

U jed­nom ju­ri­šu na Tur­ke ko­ji su ne­gdje pred kraj 18. vi­je­ka po­ku­ša­va­li da pro­va­le u ma­na­stir Ostrog, te­ško je ra­njen je­dan od bra­ni­la­ca, sta­si­ti i hra­bri Pi­per Ili­ja Pi­le­tić. Đe­va­na Ko­stić, lje­po­ti­ca iz Žu­pe nik­šić­ke, ko­ja se za­te­kla u op­sa­di­ra­nom sve­ti­li­štu, pri­tr­ča­la je i po­vu­kla ra­nje­ni­ka u za­klon, ski­nu­la ma­ra­mu i pre­vi­la mu ra­nu.
– Va­la, đe­voj­ko, ka­ko te je sud­bi­na da­nas do­ni­je­la da mi spa­siš ži­vot, rad bih bio da nas ta sud­bi­na za vječ­nost ve­že – re­kao je Ili­ja kad je boj uspje­šno svr­šen i Tur­ci otje­ra­ni od Ostro­ga...
Ona pri­sta­la i uda­la se za Ili­ju. Ro­di­la mu se­dam si­no­va od ko­jih su pe­to­ri­ca pa­li u bo­je­vi­ma sa Tur­ci­ma. Kad joj je po­gi­nuo naj­sta­ri­ji sin To­ko i kad su ga do­ni­je­li mr­tvog ku­ći, maj­ka Đe­va­na ni­je da­la da se za njim ku­ka i le­le­če, jer je upra­vo te no­ći bi­la ro­di­la naj­mla­đeg si­na Jo­la, ko­ji će ka­sni­je sta­sa­ti u jed­nog od naj­ču­ve­ni­jih cr­no­gor­skih ju­na­ka.


Ne tre­ba Sr­be uči­ti ju­na­štvu

– Da ne­ćeš, Jo­le, Sr­bi­ju da učiš ju­na­štvu? – upi­tao po­dru­glji­vo knjaz Ni­ko­la Jo­la Pi­le­ti­ća kad mu je, na­kon su­ko­ba sa njim, za­tra­žio pa­soš i do­zvo­lu da se­li iz Cr­ne Go­re:
– Njoj ta­kav na­uk ne tre­ba, ima­la se, fa­la bo­gu, đe toj ra­bo­ti na­u­či­ti, no idem ta­mo da mir­no ži­vim i umrem: me­ni će bi­ti bo­lje, a te­bi i tvo­ji­jem sku­to­no­ša­ma lak­še – od­go­vo­rio sta­ri i ozlo­je­đe­ni ser­dar i za­u­vi­jek okre­nuo le­đa i go­spo­da­ru i Cr­noj Go­ri.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"